Deň 11 — 20.01.2022
Dnešný posledný spoločný celý deň v Afrike sa niesol v duchu rozlúčky s týmto kultúrne i sociálne rozdielnym svetom. Ďakujeme za vašu priazeň, podporu a modlitby. Na záver prinášame od každého jednu myšlienku:
O. Benjamín: Posilniť existujúce priateľstvá, tešiť sa z progresu, zažiť jednotlivé miesta očami prvoprichádzajúcich a vidieť vzájomné obohatenie je dôvodom, prečo prichádzam skoro každý rok.
O. Pavol: Opätovne som sa presvedčil, že je veľmi dôležité podporované projekty a farnosti osobne navštevovať. Vo väčšine prípadov sme boli veľmi spokojní, niekedy však nie. V tieto dni sme prerozdelili 20500 €. Preto je dôležité, aby sme si boli istí, že prostriedky dobrodincov sú čo najlepšie využité.
Filip: Spoznanie skutočného afrického sveta bolo neuveriteľnou skúsenosťou. Mať možnosť vidieť každodennú realitu, s ktorou sa miestni ľudia potýkajú, sa zdalo ako zlý sen, z ktorého sa chcem ale neviem zobudiť. Domov si nesiem túžbu, ktorú ani neviem vyjadriť slovami…, len slzou tečúcou po tvári. Neviem či sa do Tanzánie ešte niekedy dostanem, ale vďaka tejto skúsenosti bude navždy v mojom srdci. Špeciálne by som chcel poďakovať otcovi Pavlovi a otcovi Benjamínovi, že sú nositeľmi tejto náročnej misie, ale hlavne všetkým ľudom čo podporujú ich prácu v Afrike, lebo Vy dávate týmto ľudom život.
Noemi: Už počas základnej a strednej školy vo mne zahorela myšlienka na misie v Afrike, vďaka stretku vo farnosti, ktoré som navštevovala. Nikdy by mi však nenapadlo, že do Afriky skutočne pôjdem. Bola som vyslaná z LUX communication na dva týždne do Tanzánie s cieľom natočiť dokument o slovenskom misionárovi Petrovi Majerníkovi, o jeho diele a Mariánskom pútnickom mieste, ktoré buduje v dedinke s názvom Sukamahela. Všetky momenty, zážitky, oči detí nastavujúce dlane pre cukrík mi zostanú navždy hlboko v srdci. Verím, že aj pripravovaným dokumentom podporíme misionárske dielo v Tanzánii.
Pavol: Navštíviť Afriku bol môj sen. Prišlo to ako blesk z jasného neba. Uchopil som príležitosť za pačesy a išiel do toho. Cesta do Afriky s príležitosťou byť užitočný a pomôcť misionárom, pomôcť kresťanom v Afrike a byť účastný na rozširovaní kresťanstva v Afrike a vo svete je niečo, čo dáva tejto dobrodružnej výprave nadpozemský rozmer. Som veľmi rád, že som sa toho mohol zúčastniť.
Júlia: Boli to neskutočné dni plné zážitkov, nových priateľstiev, spoznávanie Božej tvorivosti pohľadom na krásy prírody, ale aj fascinujúcej africkej kultúry a srdečnosti miestnych ľudí. Navštívili sme najchudobnejších z chudobných, ktorí rozhodne potrebujú aj naďalej vašu podporu a modlitby. Verím, že sa mi kamerou podarilo zachytiť aspoň časť z toho, čo sme videli a zažili a že vďaka LUX communication prispejeme k rozšíreniu kresťanstva v Afrike.
Juraj: Som rád, že som mohol navštíviť Tanzániu druhý krát. Doterajšie peniaze boli dobre investované a do budúcnosti rád podporím dobrý projekt. A partia, aká sa tu stretla, bola na jednotku.
Imro: Spoznávať tento pre nás tak odlišný svet je krásne, dobrodružné aj smutné zároveň. Tu si každý veľmi rýchlo uvedomí ako veľmi vie týmto ľuďom pomôcť aj malý finančný, pre nás zanedbateľný dar. Keď odchádzam, nesiem si so sebou dobrý pocit a zároveň chuť pomáhať naďalej.

Deň 10 — 19.01.2022
Kresťanstvo a islam na Zanzibare
Už sme sa zmienili o tom, že na Zanzibare je 98 % moslimov a 2 % kresťanov. Tieto pomery vplývajú aj na ostatné stránky života na ostrove.
Pri rozhovore s otcom Damazom sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí. Prekvapivé bolo už to, ako kupoval pozemok, kde dnes stojí malá fara a otvorený altánok, v ktorom slúži sväté omše. Keďže priestor patril moslimskému spoluobčanovi, páter Damaz sa nemohol osobne ukázať počas kúpy pozemku. Moslimovia by totiž nedovolili, aby v oblasti vybudoval farnosť. Preto v deň kúpy poslal za seba vyjednávača a sám stál a schovával sa obďaleč, aby mohol sledovať ako to prebieha. Pri kúpe museli povedať, že pozemok chcú kúpiť na rezidenčné účely, keďže sa nachádza v blízkosti plážovej oblasti. Kúpa sa podarila, avšak páter na pozemok nevstúpil, až pokým nebol dookola obohnaný vysokým murovaným plotom a bránou.
Farníci vo farnosti pátra Damaza sú prevažne mladí ľudia, ktorí pracujú v hoteloch v okolí z kontinentálnej Tanzánie, ktorí sem prišli za robotou. Sväté omše počas týždňa bývajú v altánku každé ráno o 6:30 a zúčastňuje sa asi približne 5-6 farníkov. Na nedeľnú bohoslužbu pravidelne prichádza 100 ľudí. A čo sa stane ak niekto konvertuje z islamu na kresťanstvo? Musí odísť z ostrova na pevninu, aby sa predišlo nepokojom.
Počas dňa sme absolvovali PCR testovanie, ktoré je nevyhnutné k návratu domov.


Deň 9 — 18.01.2022
Na Zanzibare sme už druhý deň, ale pri mori sme ešte neboli. Na tomto ostrove žije len 2 % kresťanov. Preto sme primárne prišli podporiť zanzibarskú diecézu v silne moslimskom prostredí a navštíviť pátra Damaza, ktorého podporujeme už tri roky.
Ráno sme si prehliadli Stone town v meste Zanzibar a navštívili miesto, kde sa nachádza pamätník otrokov. Zanzibar bol totiž miestom, kde otrokov zhromažďovali, pretože z ostrova nemohli utiecť. Prehliadka s výkladom od miestneho Fredyho nás všetkých silno zasiahla. Dozvedeli sme sa, že na mieste, kde sa nachádzal trh otrokov, stojí anglikánska katedrála. Cena otroka sa odvíjala vždy od jeho sily a tú krutým spôsobom skúšali presne na mieste, kde dnes stojí oltár katedrály. Otrokov držali v stiesnených tmavých pivničných priestoroch len s jedným oknom. V jednom podzemnom priestore držali 50 mužov navzájom pospájaných reťazami a okovami. V druhej oddelenej podzemnej izbe 50 žien aj s deťmi. Keďže trh býval len v stredy a piatky, otroci po celý čas prežívali v týchto podmienkach.
Naša prehliadka mestom pokračovala návštevou trhu s čerstvými rybami, ovocím a koreninami. Nakoniec sme sa vydali autom na jeden a pol hodinovú cestu do obce Nungvi, kde sme sa stretli a patrom Damazom. Odovzdali sme mu novú monštranciu aj krížovú cestu od otca Luigiho Gabriša a futbalové lopty. Toto miesto sa od našej poslednej návštevy veľmi zmenilo, čo nás opäť povzbudilo v tom, že finančná pomoc adresovaná do správnych rúk prináša ovocie, napriek ťažkým podmienkam, ktoré miestny kňaz má v tejto moslimskej časti krajiny.










Deň 8 — 17.01.2022
Dnešný deň bol cestovný. Kahama – Mwanza – 5 hodinová cesta autom. Mwanza – Dar es Salaam s krátkym medzipristátím na Kilimandžáre – 2,5 hodinový let. Dar es Salaam – Zanzibar – pól hodinový let.
Výbornou správou pre nás všetkých, ktorú sme sa dozvedeli počas dnešnej cesty autom z Kahamy je, že práce na škole sa rozbehli. Sestry uršulinky nás pred troma dňami prosili o finančnú pomoc na omietnutie školských vnútorných i vonkajších priestorov. Je dobrý pocit vedieť, že naša spoločná pomoc je reálna a vysoko efektívna. Vďaka vám, milí dobrodinci, môžeme podporovať najmä tie projekty a farnosti, kde vidíme snahu aj zo strany prosiacich. Cestou do Mwanzy sme videli Viktóriino jazero. V neskorých večerných hodinách sme po dlhých hodinách presunov a letov konečne dorazili do zanzinbarskej diecézy, kde sa začína tretia časť našej misie.





Deň 7 — 16.01.2022
Nedeľa je veľkým sviatkom pre kresťanov v Tanzánii. Na tento deň sme mali naplánovanú návštevu farnosti v Bulige a následne jej filiálky Mwabusuka. Napriek vzdialenosti (cca 50 km od mesta Kahama) nám cesta autom trvala viac ako hodinu a pol. V tejto už fungujúcej farnosti začal otec Salvatore svoju pastoračnú činnosť pred tromi rokmi. V tom čase boli miestni obyvatelia najmä vyznávačmi rôznych duchov, predmetov a šamanov. Je dobré podotknúť, že prevažná časť miestnych ľudí nikdy neopustí svoju dedinu a do najbližšieho mesta sa nedostane. Toto platí aj o väčšine tanzánijskeho obyvateľstva.
Vyvŕtanie studne s pitnou vodou vo farnosti v Bulige bolo obrovskou udalosťou pre tamojších ľudí. V ďalšej fáze sa začali budovať školské priestory (triedy, jedáleň), v ktorých sa aktuálne pokračuje. Nič z toho by sa nepodarilo zrealizovať bez finančnej pomoci jednotlivcov zo Slovenska a farnosti Bernolákovo pod vedením vdp. Branislava Čanigu. Veriaci, s ktorými sme sa dnes stretli, si to plne uvedomujú a svoju vďaku nám prejavili tým najsrdečnejším spôsobom, ktorý im je vlastný. Po spoločnom slávení svätej omše plnej spevu a tanca sme odovzdali vecné a finančné dary. Na oplátku sme boli obdarovaní živým capom a sliepkou, ako aj inými miestnymi darmi. Ťažko opísať cestu do Mwabusuka. Cesta, ktorá do nej viedla, bola zahádzaná vybagrovanou zeminou. Po zvažovaní, ísť, či neísť s možnosťou zapadnutia do ryžového poľa, si náš šofér prehliadol úsek cesty a trúfol si prejsť. Vítajúce a spievajúce spoločenstvo nás doviedlo ku studni vyvŕtanej na počesť zosnulej Mariky Gavendovej, matky Mons. Mariána Gavendu, farára v Bratislave – Devín. Pokračovali sme svätou omšou v rozostavanom a nezastrešenom kostole, na ktorej konci sme odovzdali finančné a vecné dary. V tento deň sa odovzdala finančná pomoc 2300 €. Rozlúčkovú večeru v kahamskej diecéze sme strávili s budúcimi bohoslovcami vo formačnom zariadení.








Deň 6 — 15.01.2022
Po troch hodinách trmácania po poľných cestách sme došli do Mwaningi. Naša únava nás opustila v momente ako sme započuli spev a tanec miestnych veriacich, ktorým nás doprevádzali ku studni a ku kostolu. Elektrika široko-ďaleko nikde, ale vďaka individuálnym dobrodincom zo Slovenska už nepoužívajú len dažďovú vodu, ale majú aj čistú a hlavne pitnú vodu z 90 metrov hlbokej studne.
Od vyvŕtania studne v marci 2021, do Veľkej noci 2022 sa za vodu neplatí. Potom sa bude platiť 1 liter za 1 šiling. Teda 2600 litrov za 1 euro. Pre porovnanie: pol litrová fľaša obyčajnej pitnej vody v obchode stojí 500 šilingov (približne 20 centov). Starí ľudia nebudú platiť ani potom. Za ich malý príspevok zaplatia strážnika a údržbu studne. Prístup k vode bude pre všetkých bez rozdielu viery. Svoju vďačnosť nám prejavili darmi živej kozy a sliepky. Po oficiálnom otvorení studne Božieho milosrdenstva sme sa presunuli v sprievode do miestneho kostolíka, kde sme slávili svätú omšu. Opäť sme odovzdali dary vrátane finančného príspevku (350 €) na stavbu nového kostola. Ďalej sme navštívili miesto Jomu, kde je naplánované vŕtanie ďalšej studne, ktorú financujú farníci z bratislavského Devína (cca 8000 €) . Zatiaľ sa čaká na obdobie sucha, v ktorom sú najvhodnejšie podmienky na realizáciu. Deň sme zakončili svätou omšou v malej kresťanskej komunite v meste Kahama, ktorá je jednou z mnohých. V malej kresťanskej komunite sa združuje približne dvanásť rodín a dbá sa v nej na správnu duchovnú formáciu pod vedením katechétu a miestneho kňaza.







Deň 5 — 14.01.2022
Dnes sme sa vydali do farnosti sv. Jána Pavla II. v Namonge. Toto miesto je pre nás špeciálne tým, že dobrodinci a priatelia našej farnosti – Kostolná pri Dunaji, ju pravidelne podporujú už štvrtý rok a za ten čas sa vďaka vyzbieraným financiám podarila vyvŕtať 110 metrov hlboká studňa s pitnou vodou, dokončiť miestny kostol (kde sme dnes boli) a pomôcť postaviť školské triedy.
V sprievode miestneho kňaza otca Rogáta sme navštívili miestnych veriacich v ich kostole, kde sme im odovzdali vecné a finančné dary, ktoré boli prijaté s obrovskou vďakou. Ďalšou zastávkou bola nemocnica Dr. Baraku v Kabuhime. Nesmierne sa potešil dvom plným kufrom zdravotníckych potrieb (detská váha, pôrodnícke misky, katétre, striekačky, rukavice, obväzy a pod.), ktoré sme tu doniesli. O doktorovi Barakovi je známe, že lieči všetkých, ale vyhľadávajú ho hlavne chudobní, ktorí môžu zaplatiť málo, alebo vôbec nič. Poznámka na okraj: bezplatná zdravotná starostlivosť v Tanzánii neexistuje. Po rýchlej obhliadke skromných nemocničných priestorov sme sa presunuli do Upendo Katika Matendo, čo je edukačné zariadenie. Na starosti ho majú sestry uršulínky. Na ich prosbu o pomoc sme vďaka vám milí dobrodinci, prispeli na úplné dokončenie školskej jedálne vrátane zastrešenia a omietnutia vonkajších i vnútorných priestorov, ktoré budú slúžiť ako internát pre žiakov. Hodnota dnešných finančných darov, ktoré sme dnes odovzdali, bola vo výške 4650 €.










Deň 4 — 13.01.2022
Sme v pol miliónovom meste Kahama, v ktorom strávime najbližších 5 dní a z ktorého budeme absolvovať výjazdy do priľahlých farností. Doobedie sa nieslo v znamení triedenia darov, ktoré sme priniesli. Väčšinu budeme odovzdávať osobne, ale niektoré sú odovzdané prostredníctvom kňazov, s ktorými sa priebežne stretávame.
V poobedných hodinách sme sa zúčastnili svätej omše vo farnosti Busoka. Táto farnosť leží na predmestí mesta Kahama a patrí medzi jej chudobnejšie časti. Napriek skromným podmienkam sa nám dostalo vrúcne privítanie miestneho duchovného otca Abraháma ako aj tamojších veriacich. Na konci svätej omše sme odovzdali vecné dary a finančné prostriedky, ktoré prispejú na dostavbu kostola v tejto farnosti.
Doposiaľ sme vďaka dobrodincom odovzdali: 10 000 € slovenskému kňazovi Petrovi Majerníkovi na zastrešenie kostola a 4600 € na rozličné potreby miestnych farností.
V prípade záujmu o podporu misií v Tanzánii prikladáme aj číslo účtu:
otec Benjamin Kosnáč
SK79 1100 0000 0080 1011 9693
Do poznámky dajte prosím: Tanzánia





Deň 3 — 12.01.2022
Časť našej skupiny – Lux communication (trojčlenný tím) podľa plánu ostáva u otca Petra Majerníka v Sukamahele, aby pokračovali v natáčaní dokumentárneho filmu. Ostatní piati sa po návšteve miestneho biskupa v Singide vydávame na 5 hodinovú cestu do Kahamy.





Deň 2 — 11.01.2022
Otec Peter Majernik zo Slovenska má v Tanzánii veľké plány. V geografickom centre krajiny, v Sukamahele, ho miestny otec biskup Eduard Mapunda poveril vybudovaním veľkého mariánskeho centra. Kríž a socha Panny Márie v nadživotnej veľkosti sú dominantami novovznikajúceho pútnického miesta. Pred 12-mi mesiacmi sme videli rozostavanú faru, kostol a ružencový chodník. Teraz je fara a chodník s ružencovými zastaveniami dokončená, hrubá stavba kostola s kapacitou 2000 ľudí tiež a čaká na zastrešenie. V budúcom školskom komplexe teraz betónujú základy prvej učebne. Vzdelávanie budú mať na starosti rehoľné sestry sv. Jozefa, ktorým bude treba postaviť malý domček. V areáli sa pripravuje aj veľký prístrešok na slávenie svätých omší pod holým nebom. Do budúcna chce otec Peter pridať 3,5 km chodník so zastaveniami krížovej cesty, ktorá bude symbolicky končiť v spomínanom geografickom centre Tanzánie.













Deň 1 — 10.01.2022
Pristáli sme v Dare. Privítalo nás príjemné teplo, 32 °C. Letiskové formality (clo, víza, formuláre, otlačky prstov… ) išli veľmi svižne oproti minulým rokom. Pred letiskom nás čakalo pristavené auto, ktoré sme naložili batožinou pre diecézu Kahama. Jeho dvaja vodiči ju za 16 hodín (1020km) dovezú na miesto určenia. My tam dorazíme o 4 dni. Odľahčení o polovicu vecí za pár minút vyrážame letecky vnútroštátnu linkou do Dodomy. Po dvoch hodinách autom z Dodomy konečne dorazíme do Sukamahely, prvého miesta našej cesty.



Deň 0 — 09.01.2022
Milí priatelia, vyrážame zo Schwechatu. Je nás 8. Odovzdali sme približne 400 kg materiálu pre misie do podpalubia a odlietame do Dar es Salaam, s prestupom Addis Abeba v Etiópii. Kontroly boli minimálne, na letisku vo Viedni si covid pass, alebo PCR test od nás nikto nepýtal. Ozveme sa čoskoro.


