Misijná cesta v Tanzánii – aktualizované 24.1.2020

Náš pán farár spolu s niekoľkými ďalšími našimi farníkmi Vám posielajú pozdrav z Tanzánie. V rámci tejto misijnej cesty v diecéze Kahama postupne navštevujú a podporujú tie miesta a projekty, o ktoré ich požiadal miestny biskup Jozef Ľudovít Minde.

Zavítali napríklad aj do obce Bulige, v ktorej je kresťanská komunita v úplných začiatkoch (prvoevanjelizácia). V lete mala táto obec len dvoch pokrstených ľudí, na Vianoce prijalo sviatosť krstu ďalších 600 nových veriacich. Sväté omše sa aktuálne v tejto rozvíjajúcej sa farnosti konajú iba pod plachtami. V rámci pomoci sme im prispeli na stavbu novej školy a studne, ktorá bude vyvŕtaná po skončení obdobia dažďov.

Do Tanzánie sme vďaka Vám mohli zobrať spolu vyše 300 kg užitočných vecí ako napríklad (10 kg ružencov, 50 kg „zázračných“ medajlónikov, futbalové dresy a lopty, 20 000 „svätých“ obrázkov v svahilčine, 5 sád krížových obrazov v svahilčine, zdravotnícke potreby (150 okuliarových rámov, tlakomery), 60 futbalových lôpt, hračky darované deťmi, 30 kg cukríkov, sladkosti a školské potreby. Takisto aj finačnú pomoc v hodnote 4420 €, ktorú postupne odovzdáme v tých najchudobnejších farnostiach diecézy na podporu projektov, ako sú školy, vývarovne, kliniky…

Fotky z Tanzánie

Keňa

Po týždni v Tanzánii sme na krátko navštívili i Keňu. Vzdelávanie je kľúčová výzva rozvojovej pomoci v týchto krajinách. Len vzdelaní ľudia dokážu transformovať svoju krajinu. Základná škola svätého Filipa Neriho v Joske v kraji Machakos v Keni založená Slovákmi v roku 2013 má momentálne 501 detí a z nich je 27 albínov a 13 telesne ťažko postihnutých. V roku 2016 sa umiestnila na druhom mieste najlepších škôl spomedzi desaťtisíce iných škôl. Pri škole sa zriadila aj zdravotná klinika, ktorá bola tiež založená dvoma spoluprácujúcimi organizáciami – SlovakAid a Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Len v samotnom 5 milionovom Nairobi žije 3 a pól milióna ľudí v slumoch. Otec Ivan Ďuriš z Považskej Bystrice je jeden z mála, ktorý sa im venuje už 7 rokov. My sme sa vybrali spolu s ním a jeho pomocníkmi rozdať jedlo feťákom, ktorí jedia len vtedy, keď im páter Viliam niečo donesie. Úspechom pátrovej misie je, že mu pomáhajú i chlapci, ktorí kedysi tiež fetovali.

Fotky z Kene

Uganda

Ostal nám posledný celý deň na horúcom kontinente, keďže ešte na jeseň nám pani v jednej cestovke v Bratislave omylom dala odchod z Ugandy o jeden deň skôr. Ráno o pol deviatej sme dnes odlietali z Nairobi – Kene do ugandského Entebbe. Miestnemu kňazovi Andrejovi sme priniesli veľký kufor užitočných vecí – monštranciu, omšový prenosný kufrík, ružence, medajlónky, štóly, paténu, futbalové lopty (6), sadu futbalových dresov… A darovali pre jeho farnosť 500 €. Túžili sme navštíviť najväčšie pútnické miesto v Afrike – svätyňu ugandských mučeníkov, v ktorej začiatkom júna bývajú púte až za účasti 3 miliónov veriacich. Toto miesto navštívili aj traja pápeži – sv. Pavol VI., sv. Ján Pavol II., pápež František, ako aj napríklad svätá Matka Tereza. Mučeníci (42 katolíkov a 23 anglikánov) obetovali svoje životy, pretože odmietli mať homosexuálny styk s kráľom a tak boli upálení (v rokoch 1886-87).
Po návšteve svätyne, na ktorej na veľkom priestranstve sa práve konalo stretnutie charizmatických skupín, sme sa vybrali na 2 hodinovú plavbu na motorovom člne po Viktorinom jazere. A na úplný záver sme sa odviezli autobusom na rovník, kde nám cesta trvala tiež cez dve hodiny, a tak sme prišli až na zotmenie. Je zaujímavé, že najteplejšie na zemeguli nie je podľa rovníka, ale podľa okolitého prostredia a tak veľké jazero, množstvo kopcov, nadmorská výška okolo 1500 metrov, vytvárajú špecificky pre Entebbe a Kampalu celkom prijateľnú klímu.

Fotky z Ugandy


Týchto 12 dní bolo plné adrenalínu, ale aj duchovných skúseností. Všetci sme vyčerpaní, ale máme v srdciach radosť, že okrem vzrušujúcej misijnej cesty, sme mohli fyzicky i vďaka vám prispieť k rozvoju našich bratov a sestier v mnohých chudobných farnostiach.
Ďakujem za obetu otca Benjamína Kosnáča a podporu vás mnohých. S úctou, Palo Gajdoš.

P.S.: Ešte raz Vám všetkým za všetko srdečne ďakujem a prosím, aby sme ostali vzájomne spojení cez modlitbu.